.................
................................................
....Hebatnya Pencipta.....
-----------------------------------------------
Siapa kita untuk membangga diri?

Radio Islamik (Indonesia)

" ISLAM DIHAYATI, RAJA DITAATI, RAKYAT DINAUNGI "

Suara Bacaan Yang Tetap Diingati

Berita Kepada Kawan

Pengorbanan

Dari Ku Untuk Mu

Logo KPM Kini

Logo KPM Kini

Ikhlas Bertugas - Menginsafi Perjalanan Ini

Wednesday, September 1, 2010

Memperkasakan Pedagogi- Pendekatan Kontekstual

Contoh Rancangan Mengajar

Tahun: 4 Bestari
Masa: 60 minit
Tema: menyiasat Alam Kehidupan
Bidang pembelajaran: Proses Hidup
Objektif Pembelajaran: Diakhir pembelajaran murid dapat
1. Berwaspada mengenai tabiat yang menggangu proses hidup
Hasil Pembelajaran: Diakhir pembelajaran murid akan dapat
1. Memberi contoh tabiat yang membawa keburukan kepada kehidupan manusia
2. menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru

P & P berdasarkan Urutan
1.
Fasa(masa): Induksi ( 5 minit)
Isi Kandungan: Tabiat buruk manusia
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Guru menyediakan beberapa keratan akhbar mengenai tabiat buruk manusia
Guru memilih 3 orang murid untuk membaca berita yang disediakan dan mengarahkan murid membaca berita seperti pembaca berita di televisyen (ksrip berita)
Guru bertanya soalan-soalan berkaitan (contoh):
Soalan 1: Mengapakah murid itu dibuang sekolah?
Soalan 2: Mengapakah ibu malang itu dikelar lehernya oleh anaknya?
Soalan 3: Mengapakah kereta yang dipadu oleh pemuda tersebut terbabas?
Catatan:
KPS: memerhati, Berkomunikasi
KBKK: Menjanaidea,Membandingkan dan membezakan
Nilai Murni: Minat dan bersifat ingin tahuntang alam sekeliling
BBM: Teks berita

2.
Fasa(masa): Langkah 1 ( 10 minit)
Isi Kandungan: Contoh tabiat yang membawa keburukan kepada kehidupan manusia
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Jenis aktiviti Soal-Jawab
Peta Minda
1.2 Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.
Guru menyoal murid:
a) Berdasarkan berita-berita yang dibacakan adalah tabiat-tabiat tersebut baik atau buruk?
Jawapan: ya, buruk
b) Bina Peta Minda ( tabiat-tabiat buruk : Minum arak,Mengambil dadah, Merokok)
2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok , minum arak, dan menghisap dadah
Catatan:
KPS: Berkomunkasi,pemerhatian
KBKK: Mengumpul, mengelas
Nilai Murni: Berfikir secara rasional
BBM: Slid gambar-gambar dari internet

3.
Fasa(masa): Langkah 2 ( 15 minit)
Isi Kandungan: Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Jenis aktiviti 'hands-on' aktiviti
Langkah-langkah:
1. Memasukkan kapas ke dalam botol air mineral
2. Menutup tutup botol dengan plastisin
3. Tebuk luang pada plastisin dengan memggunakan pensil
4. masukan rokok ke dalam lubang yang disediakan
5. Nyalakan rokok tersebut
6. Memicit botol plastik menggambarkan manusia bernafas
7. Kelaurkan platisin dan rokok
8. Buat pemerhatian terhadap kapas
Dapatan:
1. Guru meminta murid merekodkan dapatan eksperimen
Catatan:
KPS: Berkomunikasi
KBKK: mengikut urutan,menganalisis, membanding dan membeza
Nilai Murni: bekerjasama, sistematik
BBM: botol plastik,kapas,rokok,gambarajah di 'powerpoint'

4.
Fasa(masa): Langkah 3 ( 10 minit)
Isi Kandungan: Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Jenis aktiviti : Gambar
1. Guru menunjukkan gambar menggunakan komputer kesan merokok terhadap paru-paru
2. Guru menyoal murid:
a) Apakah perbezaan antara paru-paru yang ditunjukkan?
Jawapan:
paru-paru elok dan rosak
b) Apakah kesan daripada tabiat tersebut terhadap manusia?
Jawapan: kanser paru-paru
Catatan:
KPS: pemerhatian,berkomunikasi,meramal
KBKK: Membandind dan membeza, menjana idea
Nilai Murni: Berfikiran kritikal dan analitis
BBM: gambar di 'powerpoint'

5.
Fasa(masa): Langkah 4 ( 10 minit)
Isi Kandungan: Kesimpulan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Jenis aktiviti : Percambahan fikiran
1. Guru meminta murid membuat kesimpulan daripada eksperimen yang telah dijalankan
jawapan:
Merokok membahayakan kesihatan
Merosak gigi
bau nafas dan badan
Mencemarkan udara
Menjejaskan kesihatan orang sekeliling
2. Guru merumuskan dari percambahan fikiran tersebut.
- Mengingatkan murid supaya tidak mendekati rokok
Catatan:
KPS: membuat inferens
KBKK: Menjana idea
Nilai Murni: Bertanggungjawab keselamatan diri,rakan dan alam sekeliling

6.
Fasa(masa): Langkah 5 ( 10 minit)
Isi Kandungan: Refleksi
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Jenis aktiviti : Pertandingan melukis karikatur
1. Guru meminta murid melukis kartun "Kempen anti merokok"
Catatan:
BBM: Kertas lukisan, pensil warna

Dari empat siri memperkasakan padagogi ini yang dipersembahkan, yang kami namakan MIKoKo ini akan dapat membantu Tuan sebagai pengamal pendidikan yang penuh dedikasi.. semoga pembelajaran pelajar dapat dipertingkatkan, mereka belajar dengan penuh keseronkan dan penuh minat.

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

mYcALeNdEr

TUAN ADALAH SAHABAT SAYA


BUAT SAHABAT YANG LAHIR PADA HARI INI SELAMAT MENYAMBUT HARI LAHIR DENGAN SENTIASA MUHASABAH DIRI KE ARAH KEBAIKAN

"Insan Berkualiti Sentiasa Berusaha Menambahkan Amal Makruf dan Sentiasa Berusaha Mengelakkan Nahi Mungkar"

KLIK SIARAN PILIHAN ANDA

mY pLAYLIST

&&&&&&&&&&&&& POP Yeh Yeh Ungu

Kelih-Dengar deh